Jak wybrać idealną spacerówkę dla dziecka?

0
2050

W momencie, kiedy dziecko już samo swobodnie siada i utrzymuje wyprostowaną postawę, gondola staje się nieprzydatna na spacerach. Około czas zakupić nowy wózek. Jakie cechy powinna mieć spacerówka by jak najlepiej sprawdzała się na każdym terenie i we wszystkich sytuacjach?

Wygoda dziecka na pierwszym miejscu!

Najważniejsze jest, aby wózek był wygodny dla maluszka. Powinien być tak skonstruowany, aby ciało dziecka zawsze ułożone było w prostej pozycji. Oparcie musi być dobrze usztywniane i mieć możliwość rozkładania. Ponadto, dobrze by wózek miał możliwość wyłożenia siedzenia specjalną wkładką zawierającą poduszkę typu „motylek”. Jest to idealne zastępstwo dla poduszek i kocyków, które układa się pod pleckami i pupą dziecka. Wkładka jest miękką wyściółkę, a dzięki przypiętej poduszce, całość nie ma możliwości przesuwania się, nawet kiedy maluch mocno się wierci.

Solidny materiał – inwestycja na lata

Drugą ważną cechą jest jakość materiałów, z których jest wykonana spacerówka. Tkanina powinna być mocna, odporna na przecieranie i najlepiej plamoodporna. Dzieci, które przesiadają się na spacerówkę, spożywają już stały pokarm, dlatego łatwo o zabrudzenia. Należy również zwrócić szczególną uwagę na plastikowe elementy, które w tańszych wózkach mogą być łamliwe i luźne. Im bardziej solidny wózek, tym większa pewność, iż starczy na lata. Zwłaszcza, jeśli planujemy w przyszłości kolejne dziecko, które dostanie spacerówkę po starszym rodzeństwie.

Ważna jest funkcjonalność

Podstawą funkcjonalności wózka jest jego mobilność. Powinien po złożeniu swobodnie mieścić się w bagażniku samochodowym, by zawsze móc zabrać go ze sobą. Zwykle kupując wózek spacerowy skupiamy się na obecnej porze roku. Zwłaszcza, kiedy dziecko przesiada się na spacerówkę w sezonie wiosenno-letnim. Trzeba jednak pamiętać, iż ma ona służyć przez kolejne trzy lata, a czasem nawet dłużej. Kluczową rolę odgrywają kółka wózka. W małych modelach, koła często są niewielkie i plastikowe. Takie spacerówki nadają się zwykle wyłącznie do jeżdżenia po płaskim, twardym terenie. Większe, gumowe kółka bez problemu dadzą sobie radę zarówno na piasku plażowym, jak i w śniegu.

Regulacja do rozmiarów dziecka

Im większa regulacja tym lepiej. Półroczne dziecko, które zaczyna jeździć w wózku spacerowym jest o wiele mniejsze od dwu-, trzylatka. Ważne jest by nie tylko szelki miały możliwość regulacji pod wzrost i wagę dziecka, ale również oparcie pod nóżki. Kupując wózek z dużą możliwością regulacji nie będzie konieczności wymienienia go na większy rozmiar, kiedy dziecko podrośnie.

Przydatne gadżety

Ostatnią ważną cechą są gadżety dołączone do wózka. Choć część z nich można kupić osobno, zdarza się, że do danego modelu pasują tylko te fabryczne.

a) parasol przeciwsłoneczny – można go ustawiać w zależności od kąta padania słońca, wtedy, kiedy sam daszek nie stanowi wystarczającej ochrony

b) moskitiera – szczególnie ważna latem, gdyż środki przeciw komarom i kleszczom dla dzieci i niemowląt często nie są skuteczną ochroną. Ugryzienia owadów powodują nie tylko reakcje alergiczne (niekiedy śmiertelne), ale również są przyczyną wielu chorób odzwierzęcych np. boreliozy

c) pokrowiec przeciwdeszczowy – pozwala uchronić dziecko przed przemoczeniem, jest przeźroczysty, dzięki czemu maluch mimo deszczu może nadal cieszyć się spacerem

d) ocieplacz na nóżki – przydaje się zimą, kiedy dziecko spędza dużo czasu na zewnątrz; zapobiega wychłodzeniu i nie przemaka na śniegu

By spacerówka była idealna na każdą pogodę i sytuację, dobrze aby spełniała wszystkie wymienione wcześniej cechy. Spacerówka jest czymś, na co warto przeznaczyć nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, iż posłuży latami. Nie warto na niej oszczędzać, gdyż może okazać się, że kupiony w pośpiechu, tani wózek, nie będzie spełniał naszych oczekiwań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here