Plan rozszerzania diety niemowląt

Każdy młody rodzic na pewno martwi się tym, czy prawidłowo opiekuje się swoim nowo narodzonym dzieckiem. Małe dzieci są wszakże niezwykle wrażliwe na wiele rzeczy, o których dorośli zwykle nie myślą. Wśród nich na pewno należy wskazać dietę, która musi być specjalnie dostosowana do tego, jak działa organizm niemowlaka.
Niemowlęta są przede wszystkim przystosowane do spożywania mleka swojej matki. Nawet jeżeli matka nie jest w stanie karmić piersią, ważne jest, aby dziecko spożywało chociażby mleko modyfikowane. Jest to pokarm, który bez problemu zostaje wchłaniany w organizmie niemowlęta i zazwyczaj nie wywołuje żadnych negatywnych reakcji.
Dieta niemowlaka, najpierw obfitująca w mleko matki, powinna zacząć się stopniowo zmieniać około szóstego miesiąca życia dziecka. Może to nastąpić jeszcze szybciej jeżeli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym zamiast mlekiem z piersi. Początkowo warto jest skupić się na potrawach lekkostrawnych, o rzadkiej konsystencji i bogatych w podstawowe mikroelementy oraz witaminy. Jak łatwo się domyślić, najlepszą opcją są zatem warzywa. Ugotowane warzywa są miękkie i dziecko nie powinno mieć problemów z ich przełknięciem. Na początek można zacząć od marchewek i ziemniaków, potem można poeksperymentować z tworzeniem zupek i sosów łączących ze sobą różne warzywa.
Również i owoce stanowią dobry posiłek dla niemowląt, zwłaszcza owoce polskie takie jak jabłka. Są słodkie i pełne witamin oraz wody, dzięki czemu dziecko zazwyczaj szybko stają się ich wielbicielami. Na później warto odstawić wszelkie owoce egzotyczne, w tym cytrusy, z którymi najpierw dzieci mogą sobie raczej nie radzić.
Inną grupą pokarmów, które można śmiało wprowadzać do diety niemowlaka są kasze. Bez względu na to czy są gotowane na mleku, czy na wodzie, są doskonałym źródłem witamin oraz mikro i makroelementów, takich jak żelazo. Organizm niemowlaka rozwija się w niezwykle szybkim tempie, co powoduje też szybkie zużywanie nagromadzonych w nim zapasów. Dlatego też każde małe dziecko musi mieć zapewnioną dietę bogatą we wszystkie grupy substancji odżywczych oraz witaminy.
Choć większość dzieci powinna bez problemu poradzić sobie z dietą zawierającą warzywa, owoce i kasze, warto też brać pod uwagę parę wyjątków. Przede wszystkim, dobrze jest unikać warzyw powodujących wzdęcia, czyli na przykład kapusty. Z oczywistych przyczyn, będą one sprawiały niemowlęciu dużo przykrości. Oprócz tego należy uważać na niektóre warzywa i owoce, między innymi na truskawki i pomidory. Są one jednymi z najczęściej uczulających pokarmów, a nawet i niemowlęta mogą rozwijać reakcje alergiczne jeżeli spotkają się z alergenem, którego nie tolerują. Podobnie jest jeżeli chodzi o gluten, zawarty w większości rodzajów kaszy. Choć jest to mało prawdopodobne, zawsze istnieje możliwość, że i nasze dziecko cierpi na nietolerancję glutenu, zatem dobrze jest być uważnym i obserwować reakcje dziecka. W ten sposób można najlepiej sprawdzić, czy ten plan rozszerzania diety niemowląt naprawdę zadziała w przypadku i naszego dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here