materac dla niemowlaka

Wyspany maluch, to szczęśliwy maluch. Zastanawiasz się, jak dopasować materac do jego potrzeb? Wystarczy zadbać o kilka istotnych parametrów, aby gwarantował mu komfort,
a jednocześnie wspierał rozwój kręgosłupa. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Sen niemowlaka bywa płytki i łatwo go zakłócić. Czasem wystarczy jeden gwałtowniejszy dźwięk czy promienie słońca wpadające do wewnątrz pokoju, aby dziecko się obudziło. Dlatego warto zadbać o spokojne otoczenie, które sprzyja głębokiemu snowi. To jednak nie wszystko – dziecko potrzebuje również dopasowanego do jego potrzeb materaca. Powinien być nie tylko wygodny, ale również współgrać z dziecięcymi potrzebami. Dobór jego parametrów musi być dopasowany do rozwijającego się kręgosłupa.

Jak odpowiednio je dopasować? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci wybrać najlepszy materac dla niemowlaka.

#1 Zwróć uwagę na twardość

Twardość materaca to bardzo istotny parametr – zarówno przy doborze materacy dla dorosłych, jak i dzieci. Zasadniczo, eksperci zalecają dla dzieci materace średniotwarde, czyli oznaczone parametrami H2 lub H3 na czterostopniowej skali.

Może zdarzyć się, że producent stosuje własną, bardziej rozbudowaną skalę. W takim przypadku warto celować w środkowe stopnie twardości. Im mniejsza waga dziecka, tym bardziej miękki może być materac – obciążenie jest bowiem znacznie mniejsze, więc nie powinien się odkształcać.

#2 Dopasuj odpowiednią wysokość

Na rynku znajdziesz różne warianty materacy dla niemowlaków. Niektóre z nich mają wysokość zaledwie kilku centymetrów. Aby wesprzeć prawidłowy rozwój kręgosłupa, warto wybrać jednak nieco wyższy materac – między 10 a 15 cm.

#3 Wybierz odpowiednie dla dziecka wypełnienie

Materac dla niemowlaka może mieć różne wypełnienie – od syntetycznych po naturalne. Wbrew pozorom, te pierwsze wcale nie są niekorzystne dla dziecka. Wręcz przeciwnie – dobrej jakości pianka to materiał, który dobrze przepuszcza powietrze i zapobiega gromadzeniu się kurzu oraz wilgoci. To właśnie z tego względu polecana jest nawet małym alergikom. Innym materiałem odpowiednim dla dzieci cierpiących na alergię jest lateks. Wybierając materac do łóżeczka dla niemowlaka lateksowy, nie musisz obawiać się rozwoju bakterii i grzybów.

Dobrym pomysłem może być kupno materaca kokosowego lub z pianki termoelastycznej
z wkładem kokosowym, lub gryczanym. To oddychające, naturalne materiały, które sprawdzają się przez cały rok i również są odpowiednie dla alergików.

#4 Dopasuj strukturę do potrzeb dziecka

W przypadku maluchów nie poleca się materacy bonnellowych. Ich struktura z równomiernie rozłożonym punktem nacisku nie sprawdza się dla rozwijającego się kręgosłupa. Zamiast tego, wybierz materac kieszeniowy o różnych sferach elastyczności punktowej. Taki model dopasowuje się do krzywizn ciała i stawia mu opór w „inteligentny sposób”, dzięki czemu dziecko budzi się wyspane i wypoczęte.

#5 Wybierz produkty z certyfikatem

Wybierając certyfikowane materace dla niemowląt, masz pewność, że produkt powstał
z zachowaniem najwyższych standardów, na bazie materiałów bezpiecznych dla dziecka. Szukaj materacy z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka, która gwarantuje higieniczność i bezpieczeństwo produktu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here