Dieta naszego niemowlaka

Każda młoda mama zastanawia się, kiedy i w jaki sposób rozszerzać dietę swojego niemowlaka, tak by zdrowo rósł oraz prawidłowo się rozwijał. Pomocne mogą okazać się poradniki dla młodych mam, blogi internetowe poświęcone macierzyństwu oraz cenne porady bardziej doświadczonych rodziców. Pytania o dietę niemowlaka często kierowane są do położnych i lekarzy pediatrów, ponieważ posiadają oni szeroką i profesjonalną wiedzę na ten temat. Dużo informacji można znaleźć również w internecie. Na początku każdy noworodek czerpie energię i cenne składniki z mleka matki. To właśnie mleko matki jest najcenniejszym źródłem witamin, mikroelementów, makroelementów oraz białek – przeciwciał, które wspomagają odporność naszego maluszka.

Z czasem każde niemowlę musi mieć bardziej urozmaiconą dietę, po to, by w końcu zacząć jeść wszystkie produkty, które spożywa osoba dorosła. Każdy rodzić stawia sobie wtedy pytanie, co po kolei wprowadzać do diety niemowlaka? Kiedy wprowadzać gluten? Ten produkt szczególnie wzbudza zainteresowanie młodych mam i jest to temat dość kontrowersyjny. Gluten bardzo często kojarzony jest z nietolerancją pokarmową, alergią pokarmową i innymi chorobami o podłożu alergicznym. Jedną z chorób kojarzoną z glutenem jest celiakia. Ważne jest to, żeby wprowadzić ten składnik w odpowiednim momencie, ani nie za późno, ani nie za wcześnie. Najlepszym dla dziecka momentem jest okres między 4, a 12 miesiącem życia naszej pociechy.

Rodzice bardzo często zgłaszają się do lekarza z powodu niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego dziecka. Mogą to być na przykład biegunki, obfite ulewanie, utrata apetytu, odmowa spożywania pokarmu, zaparcia, płaczliwość oraz często zaburzenia przybierania na masie ciała, oraz zaburzenia wzrostu u dziecka. Objawy te mogą być związane z błędami dietetycznymi popełnianymi przez rodziców podczas urozmaicania diety dziecka. Ważne jest, by posiadać wiedzę na temat tego, co po kolei wprowadzać do diety niemowlaka, ponieważ prawidłowa dieta może pozwolić uniknąć tych kłopotliwych objawów i wizyt u lekarza.

Każdy lekarz pediatra, czy lekarz rodzinny posiada dużą wiedzę na temat diety dzieci, w tym również diety niemowląt. Dlatego nie powinniśmy wstydzić się pytać, ponieważ chodzi o dobro i komfort naszego dziecka. O te ważne sprawy możemy zapytać naszego lekarza na przykład podczas wizyty związanej ze szczepieniem ochronnym. Tego typu okazji w pierwszym roku życia dziecka będzie naprawdę dużo, więc wystarczy tylko chcieć o to zapytać.

Warto również odwiedzać ciekawe strony internetowe na temat diety niemowląt. Niektóre z nich posiadają naprawdę wartościową wiedzę, opartą na opiniach lekarzy, badaniach naukowych i faktach medycznych. Nie powinniśmy ufać informacją pochodzącym z nieznanych źródeł, ponieważ możemy tym tylko zaszkodzić dziecku i jego zdrowiu.

Dbajmy o zdrowie naszego dziecka i dobierajmy pokarmy jak najlepiej, by nasze dziecko rosło zdrowo i szczęśliwie. Jego rozwój w dużym stopniu zależy od diety – pamiętajmy o tym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here