Żółtko w diecie niemowlaka

Reguły, dotyczące wprowadzania do jadłospisu małego dziecka poszczególnych pokarmów, nie powinny być traktowane jako jedyne słuszne zasady, do których każdy rodzic ma obowiązek się stosować. Są jednak pewne grupy pokarmów, co do których należałoby zachować pewną ostrożność. Mówimy tu oczywiście o całej grupie silnych alergenów. Pokarmy, który mogą wywołać alergię u naszego dziecka, należy wprowadzać do diety niemowlaka ostrożnie i z rozwagą.

W przypadku jaja kurzego, alergenem jest przede wszystkim białko. Dlatego wprowadzamy je do jadłospisu dziecka nieco później. Żółtko natomiast nie wywołuje alergii, można więc podawać je znacznie wcześnie, nie zapominając jednak o kilku ważnych zasadach, dotyczących tej kwestii. Oczywistym jest, że powinno się to odbywać etapami.

Warto o tym pamiętać, ponieważ żółtko jest nieocenionym źródłem bardzo cennych składników odżywczych. Zawiera w swoim składzie między innymi, takie pierwiastki jak: żelazo, magnez, potas, cynk, selen, jod, bogactwo witamin (m. in.: A, E, D, K i wit. z grupy B), oraz cholesterol- niezbędny do prawidłowego wzrostu. Młode mamy często nie są świadome, jak bardzo ważnym składnikiem pożywienia ich pociech jest zwykłe kurze jajo, a przecież ten popularny, łatwo dostępny produkt można z powodzeniem przemycić do dziecięcych posiłków w różnej formie.

Zatem kiedy wprowadzić żółtko do diety niemowlaka? Można podjąć próbę już od 7. miesiąca życia dziecka. Jednak należy robić to powoli, stopniowo zwiększając porcję. Zaczynamy od połowy ugotowanego żółtka, które można przetrzeć przez sito i zmieszać z inną potrawą np. kaszką czy kleikiem, co drugi dzień. Mniej więcej do 9- 10. miesiąca, porcję tę trzeba zwiększać. Roczne dziecko może już śmiało spożywać całe żółtko, jako samodzielny posiłek lub też element innego dania. Żółtko podane z zupką warzywną lub sosem pomidorowym, stanowić będzie nie tylko zdrowy składnik urozmaiconej diety, ale też białka w nim zawarte szybciej wchłoną się do organizmu, ze względu na obecność witaminy C. Po 12. miesiącu życia dozwolone jest już również spożywanie białka. Lekka jajecznica, przyrządzona na parze z pewnością przypadnie do gustu małym smakoszom.

Oczywistym jest, że jaja, które podajemy naszemu dziecku muszą spełniać pewne wymogi – znacznie bardziej restrykcyjne niż w przypadku dorosłych. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby były to jaja z pewnego źródła. Zdecydowanie nie chcemy karmić niemowlaka produktami z zupełnie nieekologicznej, niesprawdzonej hodowli. Takie jaja mogą zawierać szkodliwe substancje, które z pewnością nie przysłużą się zdrowiu naszego malucha. Najlepsze będą zaś jaja od kur z wolnego wybiegu, karmionych ekologiczną paszą, wolną od antybiotyków. Tylko takiej jakości produkty zapewnią dziecku bezpieczeństwo i zdrowie.

Oprócz ilości i formy, w jakiej podajemy żółtko niemowlakowi, ważne jest również odpowiednie przygotowanie jajka do spożycia. Przed podaniem zawsze należy najpierw dokładnie usunąć ze skorupki resztki zanieczyszczeń, umyć je, a następnie sparzyć we wrzącej wodzie. Tak przygotowane można serwować dziecku z pewnością i gwarancją bezpieczeństwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here