Żółtko w diecie niemowlaka

Żółtko kurze posiada wiele cennych wartości i jeśli dziecko nie ma zaleceń od lekarza o niespożywaniu jego, to produkt ten powinien pojawić się w diecie niemowlęcia. Jednak kiedy jest najlepszy okres? Jak je należy podawać, w jakich porcjach i z jaką częstotliwością? Co tak naprawdę posiada żółtko i jakie są jego zalety?
Zacznijmy od tego, iż żółtko jajka to dla niemowlęcia bardzo cenne źródło żelaza. Jest to również skarbnica wielowartościowych witamin takich jak A, E, D, K, B2, B9 i B12 oraz kwasu pantotenowego, który odpowiedzialny jest za wsparcie pracy układu nerwowego u naszych małych pociech. Środkowa część jajka kurzego to również bogate źródło cynku, miedzi cynku i lecytyny. Jedna trzecia jego masy to tłuszcz – przeważają w nim jednak dobre jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Takie tłuszcze zawiera także pokarm kobiecy, a są one niezbędne do rozwoju układu nerwowego niemowląt. Niemało w nim także potrzebnych składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, magnezu i selenu.Żółtko jaja zabiera beta-karoten, który neutralizuje wolne rodniki a także luteinę, chroniącą oczy przed promieniowaniem UVA i UVB.
Kolejne pytanie brzmi następująco: Kiedy wprowadzamy żółtko do diety niemowlaka? Warto wzbogacić dietę dziecka o jaja, zaczynając od podawania maluchowi żółtka. Rozszerzony jadłospis niemowlaka można stosować już od 6 miesiąca życia dziecka, niezależnie, czy jest karmione naturalnie czy za pomocą mieszanki. Poza tym dowiedziono, że żółtka wpływają na wzrost poziomu żelaza w organizmie dzieci w przedziale od 6 do 12 miesięcy i jajka wzbogacone kwasami tłuszczowymi omega-3 pomagają podwyższyć poziom kwasu dokozaheksaenowy (DHA) u wspomnianej grupy dzieci. Jest to dobra wiadomość dla maluchów, które zaczynają tracić żelazo magazynowane w organizmie i powoli przestawiają się z mleka matki na pokarmy stałe.
Przechodzimy do ostatniego już kontekstu na temat żółtka w diecie niemowlaka, a więc: jakie są najlepsze sposoby na jego podanie oraz w jakich porcjach i jak często? Tak więc, według nowych wytycznych, możesz podać swojemu brzdącowi od razu całe żółtko bądź dwa z jajek średnich, przeciętnych rozmiarów, z częstotliwością 3-4 razy na tydzień. Pamiętaj jednak, że musi być to jajo gotowane na twardo oraz, że jeśli zaczniesz wprowadzanie jajka od samego żółtka, nie należy serwować go malcowi na sucho – jest ono ciężkie do przełknięcia i może spowodować zakrztuszenie się.. Jajko przed ugotowaniem należy zawsze umyć i sparzyć zanurzając go na kilka sekund we wrzątku. Świetnym pomysłem jest również dodanie takiego zblenderowanego, ugotowanego żółtka z zupką.Można zmieszać je z ugotowanymi ziemniakami purée i rozdrobnionymi warzywami czy owocami.Aby przyzwyczaić niemowlaka do pokarmów o stałej konsystencji, można ubić lub delikatnie zmieszać ugotowane jajko z wybranymi właśnie owocami czy też warzywami. Od 11 miesiąca można podać dziecku jajecznicę zrobioną na parze.
Podsumowując żółtko jajka kurzego posiada wiele witam oraz składników mineralnych, odżywczych kwasów tłuszczowych, beta-karotenu oraz kwasu pantotenowego. Wprowadzamy je gdy niemowlę ma mniej więcej 6 miesięcy poprzez ugotowanie na twardo i najlepiej wmieszaniu do zupki oraz nie więcej niż jedno, dwa średniej wielkości podawać 3-4 razy tygodniowo.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here