zabawki kreatywne

Kreatywność to wspaniała cecha ludzkiej osobowości. Niektórzy się z nią po prostu rodzą, inni muszą sobie na nią zapracować. Najlepiej ćwiczyć ją od pierwszych dni swojego życia – jako że jednak dziecko samo nie jest jeszcze w stanie zatroszczyć się o swój rozwój, odpowiedzialność za to spada na jego rodziców bądź opiekunów prawnych.

A jak rozbudzić fantazję swojego maluszka?

Jak pomóc mu w rozwinięciu jego kreatywności i sprawić, by w przyszłości mógł on samodzielnie zajmować się tworzeniem wyjątkowych prac artystycznych? Metody umożliwiające osiągnięcie tego celu są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich sprawdzają się lepiej, inne nieco gorzej, ale zawsze warto wesprzeć swoje działania właściwymi artykułami. Będą to m.in. zabawki kreatywne. Tworzone są z myślą o rozbudzaniu dziecięcej fantazji, dlatego też idealnie wspierają rozwój każdego maluszka.

Dziecko podczas swoich codziennych zabaw zawsze stara się jakoś uzewnętrznić. To, czym się aktualnie zajmuje, zależy często od tego, co dzieje się w jego głowie. Nawet kilkulatki nieraz wpadają na fantastyczne pomysły – nagle proszą swoich rodziców o guziczki czy kolorowe wstążeczki i następnie przyczepiają je do swoich ubrań (chociażby taśmą klejącą bądź zwykłym klejem), naśladując poczynania projektantów, których wcześniej oglądali w programach telewizyjnych.

Zabawa zawsze ma sprawiać maluchowi przyjemność. To on sam wybiera dla siebie takie zajęcia, z których czerpie ogromną radość. Samodzielnie je wymyśla i chociażby w taki sposób zaczyna już pracować nad swoją wyobraźnią. Gdy się nudzi, a nie ma możliwości, by wyjść na podwórko lub pobawić się ze swoimi przyjaciółmi, szuka dla siebie innego zajęcia i prędzej czy później oczywiście je znajduje. Dzięki zabawie dzieci mogą wyzwolić gromadzącą się w nich energię.

kostka rubika

Zawsze mają jej pod dostatkiem i jeśli jej gdzieś nie spożytkują, mogą stać się marudne, zacząć grymasić czy nawet płakać. Zabawy dają też dzieciom szansę na spędzenie czasu w gronie swoich rówieśników. Maluch staje się częścią życia społecznego i uczy się kontaktowania z innymi ludźmi, dbając o swoje umiejętności interpersonalne w sposób zupełnie podświadomy. Niestety w dzisiejszych czasach dziecięce zabawy przestały przypominać rozrywkę znaną nam wszystkich z naszego dzieciństwa. Sami mamy na to ogromny wpływ i sami możemy to szybko zmienić.

Pomyślmy bowiem przez chwilę nad tym, co robi nasze dziecko, gdy zaczyna się nudzić. Najpierw biegnie od razu do nas i staje się marudne, a jeśli my akurat nie mamy czasu na to, by jakkolwiek się nim zająć, od razu siada przed swoim komputerem. Potrafi spędzić przy nim nawet kilka godzin z rzędu. Gry komputerowe w ogóle mu się nie nudzą, bo gdy ukończy jedną z nich, od razu znajduje dla siebie kolejną – szukając jej w Internecie bądź pobierając z nielegalnie działających stron internetowych.

Na takie zachowania musimy uważać. Mimo iż nawet gry komputerowo częściowo dbają o rozwój maluchów, ponieważ uczą ich koncentracji i determinacji, im dłużej nasze dziecko będzie przy nich przesiadywać, tym gorzej wpłyną one na jego wyobraźnię. Maluch będzie codziennie zaskakiwany ogromną ilością świetlnych i dźwiękowych bodźców.

Jego umysł sam przestanie je wytwarzać, przyzwyczajony do prostych i łatwych rozwiązań. Najlepiej by było, aby nasze dziecko zaczęło korzystać z komputera dopiero po ukończeniu przedszkola. Wcześniej proponujmy mu natomiast zabawki kreatywne, które są w stanie zastąpić wszystkie atrakcyjne programy komputerowe.

dziewczynka rysuje

Grupę zabawek kreatywnych możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich tworzą wyroby manualne, czyli wszelkiego rodzaju artykuły umożliwiające przygotowywanie prac artystycznych. Mogą to być np.: pisaki, kredki, ołówki, plastelina, bloki techniczne, modelina czy bibułki. Pracują one nad zdolnościami manualnymi naszych pociech i ich kreatywnością, jednocześnie pozwalając im na uzewnętrznienie gromadzących się w nich emocji – czasem tych dobrych, czasem tych złych.

Inne wartościowe zabawki kreatywne to instrumenty muzyczne

Oczywiście nie musimy od razu kupować swojemu dziecku gitary elektrycznej czy całego zestawu perkusyjnego, ale takie niewielkie tamburyno bądź cymbałki pozwolą mu popracować nad wyczuciem rytmu raz jednocześnie zdolnościami manualnymi. Tworząc własne melodie, dziecko uczy się wyrażać własną ekspresję i emocje. A nawet jeśli kreowane przez niego dźwięki nie są zbyt przyjemne dla naszych uszu, nie powinniśmy tego krytykować – pozwólmy dziecku bawić się tworzeniem i twórczą pracą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here