Wszystko o rozszerzaniu diety niemowlaka

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Chce ona zadbać o jak najlepszy rozwój swojego niemowlaka. Z biegiem czasu naszemu maluchowi przestanie wystarczać mleko matki. Co wtedy zrobić ? Jak tym się zająć, unikając bolesnych i przykrych konsekwencji. Rozszerzanie diety niemowląt karmionych piersią to nie łatwe zadanie dla mam. Oto kilka porad, które ułatwią nam rozszerzenie diety naszego dziecka.
Od kiedy można rozpocząć prowadzenie nowych smaków do diety niemowlaka ? Zalecanym jest, aby dziecko do 6 miesiąca życia karmić tylko i wyłącznie piersią. Dopiero potem można zacząć eksperymentować. Są oczywiście wyjątki od tej reguły np. kiedy nasz malec traci szybko na wadze. Jest to oznaką, że należy zacząć podawać więcej innego pokarmu od 4 miesiąca życia. W takiej sytuacji warto być w stałym kontakcie z pediatrą.
Jak zacząć rozszerzać dietę ? Przede wszystkim wprowadzajmy produkty powoli, aby wiedzieć, jak działają one na organizm dziecka. Kolejną kwestią jest nie przesadzać z ilością. Działajmy ostrożnie. Gdy zauważymy niepokojące objawy u naszego dziecka, odstawmy produkt na kilkanaście dni i spróbujmy ponownie za jakiś czas. Być może nietolerancja minie, a jeżeli nie to dziecko ma alergię na dany produkt.
Od jakich produktów zacząć ?
Warto rozpocząć rozszerzanie diety od glutenu- częstego wśród dzieci alergenu. Produktem zawierającym gluten jest m.in. kaszka manna. Potem zacznijmy eksperymentować z warzywami i owocami takimi jak ziemniak, marchew, jabłko czy banan. Serwujmy je dzieciom w formie bardzo drobnego przecieru. Powinniśmy unikać soków. Jeśli chcemy dodać do diety mięso lub jajka wprowadźmy je dopiero po kilkunastu dniach rozszerzania diety. Nie zapomnijmy o produktach mlecznych. Je zacznijmy stosować krótko przed ukończeniem pierwszego roku życia. Pamiętajmy także o tłuszczach, które można w małych ilościach dodać do wcześniej wspomnianych pokarmów. Zakazaną rzeczą jest dodawanie cukru i soli do potraw w wieku niemowlęcym. Jeżeli dziecko nie ma ochoty jeść, nie zmuszajmy go do tego. Spróbujmy czegoś innego, a do tego pokarmu powróćmy za jakiś czas. Gdy już rozszerzamy dietę, uczmy nasze dziecko jeść pięć posiłków dziennie. To odpowiednia ilość pozwalająca na zdrowy rozwój i odpowiednią pracę układu pokarmowego młodego organizmu. Wiele mam spiera się, czy lepiej korzystać z przygotowanych posiłków w formie słoiczków, czy może samemu przygotowywać posiłki, mając pewność, że nie zawierają szkodliwych substancji, które mogą zaszkodzić naszemu niemowlakowi. Odpowiedź jest prosta. W okresie, kiedy mamy dostęp do świeżych produktów róbmy posiłki sami. Jeżeli jest zima lub wczesna wiosna i mamy ograniczony dostęp do świeżych owoców, lub warzyw wybierajmy dania ze słoiczków, które są specjalnie dostosowane do małych dzieci. Nie powinniśmy martwić się o ich szkodliwe działania. Gotowe pokarmy są dokładnie badane i wystawiane są im przeróżne certyfikaty jakości.
Podsumowując, pamiętajmy, aby nie przesadzać, ale stopniowo przyzwyczajać dzieci do nowych smaków. Takim sposobem nasze dzieci będą pragnęły coraz to nowych smaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here