Tabela dotycząca wprowadzania pokarmów stałych

Pediatrzy rekomendują stosowanie światowych i europejskich wytycznych dotyczących karmienia niemowląt. Jest to ważne, ponieważ wytyczne te oparte są na wiarygodnych i jasnych badaniach naukowych przeprowadzanych w wielu ośrodkach medycznych na całym świecie. Żywieniem dzieci zajmuje się też wiele znanych ośrodków dietetycznych w Europie, jak i na całym świecie. Świat medycyny na wielu płaszczyznach skupia się na problemie żywienia niemowląt.

Rodzicom może pomóc wprowadzanie pokarmów stałych u niemowląt – tabela, która w sposób jasny i przejrzysty prezentuje co, kiedy i w jakich ilościach powinno być prowadzane. Kolejność wprowadzanych do jadłospisu pokarmów jest bardzo ważna, dlatego powinniśmy przyjrzeć się takiej tabeli przed wprowadzeniem każdego nowego pokarmu. Noeprawidłowe żywienie i pojenie dziecka może prowadzić do niedożywienia i groźnego w skutkach odwodnienia dziecka. Wtedy nasze dziecko będzie płaczliwe, rozdrażnione i niespokojne. Śluzówki, skóra i oczy są wtedy suche, a powinny być wilgotne.

Prawidłowe żywienie niemowląt przewiduje zmniejszanie częstości karmień wraz z wiekiem dziecka. Tyczy się to zarówno dzieci karmionych naturalnie, czyli mlekiem matki, jak i dzieci karmionych sztucznie za pomocą mieszanek modyfikowanych. Szósty miesiąc życia wydaje się być odpowiednim momentem na wprowadzanie innych pokarmów, w tym pokarmów stałych, ponieważ wtedy przewód pokarmowy dziecka osiąga większą dojrzałość fizjologiczną i biologiczną. Dotyczy to ściany przewodu pokarmowego, która jest wtedy już bardziej dojrzała i zdolna do lepszego wchłaniania różnorodnych substancji odżywczych oraz enzymów trawiennych, które są już zdolne do efektywnego trawienia większych cząsteczek takich jak węglowodany złożone, na przykład skrobia.

Ważne jest, żeby wprowadzane produkty stałe były różnorodne – zarówno zwierzęce, jak i pochodzenia roślinnego. Zapewnia to dziecku wszystkie potrzebne substancje odżywcze, takie jak witaminy rozpuszczalne w wodzie (na przykład witamina C, czyli kwas askorbinowy), witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (na przykład witamina K, A, D oraz E, czyli tokoferol) oraz ważne mikroelementy i makroelementy. Ważna jest również postawa, czyli pozycja ciała, którą przyjmuje dziecko podczas jedzenia. Najlepiej, żeby nasze dziecko podczas posiłku siedziało i miało solidne podparcie pod plecy, zapewnia to bezpieczeństwo przed zakrztuszeniem się pokarmem. Podczas spożywania posiłków niemowlęta, jak i małe dzieci powinny być zawsze pod opieką osoby dorosłej i powinny być uważnie obserwowane. Wspomniana już wcześniej witamina K jest bardzo ważna i zapewnia prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia. Chroni organizm człowieka przed nadmiernym krwawieniem i utratą składników krwi. Dotyczy to zarówno krwawień samoistnych, jak i po skaleczeniu, wewnętrznych oraz zewnętrznych (uszkodzenie skóry). Wprowadzanie pokarmów stałych u niemowląt – tabela pomaga dobrać rodzicom prawidłowy jadłospis dla swoich pociech, bez przeglądania miliona stron o żywieniu.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here