Rozszerzanie diety dziecka po 4 miesiącu

Układ pokarmowy dziecka wciąż się rozwija zaraz po narodzinach, dlatego też z wprowadzaniem nowych pokarmów do diety niemowlaka należy poczekać przez wiele tygodni. Według lekarzy, produkty niemleczne do diety niemowlęcej można zacząć dodawać między 17 tygodniem, a 26 tygodniem od narodzin dziecka. Inne źródła uznają, że dziecko powinno być karmione przede wszystkim mlekiem aż do szóstego miesiąca swojego życia. Układ trawienny dziecka jest przystosowany do szybkiego wchłaniania składników odżywczych zawartych w mleku. Jednakże jeżeli dziecko karmione jest głównie mlekiem modyfikowanym, rozszerzanie diety dziecka po 4 miesiącu jest już jak najbardziej dostępną opcją.
Rozszerzanie diety tak małego dziecka musi być procesem bardzo powolnym i wykonywanym ostrożnie. Rodzice nie powinni się zbytnio zniechęcać, jeżeli ich maluch niezbyt chce współpracować i uparcie odmawia przyjmowania pokarmów serwowanych na łyżeczce. Często też dzieci po prostu wypluwają takie jedzenie, nie chcąc lub nie potrafiąc go jeszcze poprawnie przełknąć. W takich przypadkach najlepiej jest zastosować metodę wielokrotnych prób, z pewnymi odstępami czasu, aż dziecko zacznie przekonywać się do zmiany.
Pierwszymi produktami niemlecznymi jakie można śmiało podawać niemowlakowi są oczywiście warzywa. Mowa tutaj jednak o warzywach lekkostrawnych i nie powodujących wzdęć, czyli unikać należy fasoli czy kapusty. Dobrymi wyborami są jednak marchewki, dynie lub ziemniaki. Po ugotowaniu mają one bardzo miękką konsystencję i nawet paromiesięczne dziecko powinno sobie z nimi spokojnie poradzić.
Jeżeli chodzi o inne produkty poza warzywami, dobrym pomysłem jest też to, aby spróbować podać dziecku starte jabłko. Rześki i słodki smak powinien przypaść maluchowi do gustu, jednak należy pamiętać, aby monitorować ilości zjadanego owocu. Mogą one być zbyt dużym obciążeniem dla organizmu dziecka.
Każdy nowy produkt, jaki podaje się dziecku, powinien być podawany przez cztery dni. Jeżeli w ciągu tych czterech dni nie dojdzie do pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, jak na przykład wysypka, oznacza to, że dziecko dobrze toleruje dany produkt. W ten sposób należy postępować za każdym razem, gdy podaje się niemowlakowi coś nowego. Po paru tygodniach podawania papek z jednego rodzaju warzywa można zacząć próbować je ze sobą mieszać, tworzyć sosy lub zupki. Jest to dobre urozmaicenie zarówno dla dziecka, jak i rodzica.
Choć rozszerzanie diety dziecka po 4 miesiącu jest dopuszczalne, wszyscy rodzice powinni jednak pamiętać, że jest to wciąż tylko urozmaicenie. Dzieci na tym poziomie rozwoju powinny być odżywiane przede wszystkim poprzez mleko. Nawet jeżeli uda się wprowadzić nowe produkty do diety dziecka, są one tylko dodatkiem. Jednakże jeżeli dziecko dobrze reaguje na tę zmianę, zawsze warto zacząć rozszerzać jego dietę wcześnie. Pozwoli to na szybszy rozwój układu pokarmowego niemowlaka. Kluczem jednak jest śledzenie reakcji dziecka – wszakże to do jego współpracy zależy to, czy cały proces zakończy się sukcesem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here