Rola żywienia w życiu niemowlaka

Racjonalne żywienie jest niezwykle ważnym elementem w życiu każdego człowieka, a w szczególności niemowląt. Ich dieta mianowicie zasługuje na szczególną uwagę.
Mały, rosnący i rozwijający się w dużym tempie organizm powinien być otoczony szczególną troską, zarówno w kwestii poczucia bezpieczeństwa, jak i właściwej, zbilansowanej diety.
Od chwili narodzin mały człowiek jest karmiony mlekiem matki (oczywiście wykluczając przypadki, gdy jest to niemożliwe).
Kobiece mleko w zupełności pokrywa dzienne zapotrzebowanie malucha na składniki odżywcze, które gwarantują jemu prawidłowy rozwój.
Po porodzie, w mleku kobiecym tzw. siarze znajduje się głównie białko (składnik budujący dla rozwijającego się organizmu) i mnóstwo przeciwciał, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu odpornościowego noworodka.
Po tej początkowej fazie, następuje kolejna, w której kobiecy pokarm jest już bogatszy w tłuszcz, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe wpływające na prawidłowy rozwój mózgu oraz narządu wzroku, jak również węglowodany (przede wszystkim laktozę), które to pokrywają zapotrzebowanie energetyczne rosnącego organizmu.
Oprócz powyższych, głównymi składnikami mleka są :
– woda – stanowiąca niejako rozcieńczalnik dla innych elementów składników pokarmowych, jak również gasząca pragnienie dziecka;
– składniki mineralne – w szczególności żelazo, które jest niezbędne w procesie tworzenia erytrocytów (czerwonych krwinek) oraz wapń – podstawowy budulec układu kostno – szkieletowego;
– witaminy.
Oczywiście należy zaznaczyć, iż aby pokarm matki zawierał wszystkie powyższe składniki, jej dieta powinna być właściwa.
Według ogromnej ilości specjalistów, których zrzeszają instytucje naukowe i organizacje do spraw żywienia dzieci, mleko kobiece powinno być jedynym pokarmem w diecie niemowlaka aż do 6 miesiąca życia.
Jest to jednak w dalszym ciągu kwestia sporna.
Wielu twierdzi, iż rozszerzając jadłospis 5 miesięcznego niemowlaka karmionego piersią zdziałamy wiele dobrego.
Praktycznie już nawet w 4 miesiącu życia co niektórzy ten jadłospis poszerzają – oczywiście w miarę rozsądku.
W rozszerzaniu diety dziecka karmionego piersią w tym wieku raczej priorytetowo nie chodzi o dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych (te są zawrte w pokarmie matki), ale o stopniowe przyzwyczajanie do nowych potraw. Nie wszystkie bowiem są właściwe. Stąd też ważnym elementem w rozszerzaniu diety malucha jest obserwacja.
Początkowo zalecane są potrawy jednoskładnikowe. Mogą to być minimalne ilości warzyw (np. ziemniak, marchew, dynia, korzeń pietruszki, brokuł) oraz owoców (np. jabłko, banan, gruszka, mango). Wszystkie potrawy powinny być gotowane (najlepiej na parze) i dokładnie zmiksowane.
Gdy nasz maluszek będzie dobrze tolerował nowe potrawy, możemy stopniowo wprowadzać następne tj. mięso (np. kurczak, indyk, królik) oraz zboża (ryż, jęczmień, owies).
Wszystkie nowo wprowadzane produkty możemy później ze sobą łączyć, tworząc pyszne, zdrowe i smaczne dania dla naszego malucha.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here