połóg po cc

Zachodząc w ciąże wśród wielu obaw, które nam towarzyszą na pewno znajduje się kwestia porodu. Lęk przed rozwiązaniem jest normalny i każda kobieta się z nim mierzy. Przede wszystkim jest to strach o zdrowie dziecka i swoje. Głównym wyznacznikiem tego, jak nasze dziecko powita świat, jest zdrowie jego mamy oraz prawidłowo przebiegająca ciąża.

Poród siłami natury

Od wieków kobiety rodziły w ten sposób. Jeśli kobieta i dziecko są zdrowe, przeważnie poród jest naturalny. Rodząc siłami natury kobieta szybciej dochodzi do siebie oraz nie jest narażona na taką ilość powikłań. Sama akcja porodowa może trwać do kilku godzin, dlatego przyszła mama na pewno musi mieć dużo siły. Kwestie bólowe zależą od predyspozycji danej osoby. Oprócz naszego przygotowania psychicznego i fizycznego bardzo ważną rolę posiada dobra położna.

To dzięki jej wskazówkom poród może odbyć się szybciej i w mniejszym bólu. W obecnych czasach stosuje się różne metody łagodzenia bólu, aby ulżyć rodzącej. Należy do nich gaz rozweselający czy też znieczulenie zewnątrz oponowe podawane w kręgosłup. Dziecko rodzone naturalnie nabywa dobre bakterie poprzez przejście przez kanał rodny matki oraz dzięki całemu procesowi porodu naturalnie przygotowuje się do wyjścia na świat.

Cesarskie cięcie

Niestety nie każda kobieta może urodzić naturalnie. Cukrzyca, wady serca, wady oczu czy też zbyt wąska miednica są jednymi z powodów, dla których trzeba przeprowadzić cesarskie cięcie. Zabieg polega na przecięciu powłok brzusznych oraz macicy w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Całość trwa kilkanaście minut. Najczęstszym powikłaniem po cesarce jest ból głowy po podaniu znieczulenia.

Świeżo upieczona mama musi również jakiś czas leżeć, co uniemożliwia jej zajmowanie się dzieckiem. Po odpoczynku następuje, zwykle drugiego dnia pionizacja w towarzystwie położnej. Cesarskie cięcie wymaga również dłuższego pobytu w szpitalu. Kobiety po tym zabiegu często mają problem z pokarmem, który pojawia się później oraz dłużej dochodzą do siebie. Inaczej również wygląda połóg po cc. Przebiega on trochę inaczej niż po porodzie siłami natury.

Jeśli cesarskie cięcie zostało przeprowadzone, zanim pojawiły się skurcze, odchodów połogowych będzie mniej, a co za tym idzie macica będzie się wolniej obkurczać. W takim wypadku możemy zgłosić się do lekarza po leki, które przyspieszą ten proces. W czasie połogu może być odczuwalny ból powodujący obkurczanie macicy, często następuje to przy karmieniu piersią.

u lekarza

Poród indukowany

Inaczej poród wywoływany, który powoduje pojawienie się większych skurczy. W wielu przypadkach powoduje większy ból podczas akcji porodowej. Kobiecie zostaje podana dożylnie oksytocyna w kroplówce, która ma pomóc rozpocząć poród. Wskazaniami do porodu indukowanego są przede wszystkim: oznaki przenoszenia ciąży, stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciążowa czy też odejście wód bez pojawienia się skurczy. W takich przypadkach indukowanie porodu jest konieczne i najlepsze dla dziecka oraz matki.

Poród kleszczowy i próżnociąg

Zabieg rzadko wykonywany, może dlatego społeczeństwo posiada bardzo mało informacji na jego temat. Decyzja o wykonaniu porodu kleszczowego często budzi strach i niepokój przyszłej mamy. Najczęstsze powody, dla których zapada decyzja o użyciu kleszczy to: przedłużający się poród stanowiący zagrożenie dla matki, odejście zielonych wód płodowych, możliwość niedotlenienia dziecka czy też wypadnięcie pępowiny.

Dzięki kleszczom i próżnociągowi można szybciej podczas skurczu przesunąć dziecko w kanale rodnym matki. Po użyciu próżnociągu i kleszczy dziecko może być trochę posiniaczone i obdrapane. Goi się to w przeciągu kilku dni. Konsekwencje ich nieużycia mogą być znacznie gorsze. Bardzo rzadkim powikłaniem jest uszkodzenie nerwów twarzowych malucha.

cesarskie cięcie

Jak widać to, w jaki sposób urodzimy, zależy od wielu czynników. Nie na wszystkie mamy wpływ. Dbajmy o siebie, stosujmy dietę oraz umiarkowaną aktywność fizyczną. Aby oswoić strach, nauczmy się stosować metody relaksacyjne np. masaż, joga dla kobiet w ciąży czy też medytacja. Warto również zapisać się do szkoły rodzenia działającej przy szpitalu wybranym do porodu.

Chodząc na zajęcia będziemy miały okazje zobaczyć oddział porodowy, poznać położne co również wpłynie na redukcje stresu. Nie zapominajmy również o wykonywaniu badań i słuchaniu zaleceń lekarza. Jako przyszłe mamy rozpieszczajmy się, dużo odpoczywajmy, a w kwestii zmartwień to przede wszystkim zaufajmy personelowi medycznemu. Są to ludzie z niesamowitym doświadczeniem i wiedzą, którzy na pewno nie pozwolą, aby stała się nam krzywda.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here