pasożyty u dzieci - objawy

Występowanie u dzieci robaków jest dość częstym zjawiskiem. Pasożytami jelitowymi takimi jak: glista ludzka, owsiki, lamblia, tasiemiec czy też włosogłówka, może zarazić się praktycznie każde dziecko. Zakazić się mogą w różny sposób. Mogą przeniknąć do organizmu wraz z pokarmem, poprzez podanie ręki czy też drogą kropelkową. Także zabawa rękoma w ziemi lub zabawa ze zwierzętami domowymi, mogą być przyczyną zarażenia.

Bardzo trudno jest je zauważyć oraz ustrzec się przed nimi. Rodzice bardzo często nie wiedzą, że ich dziecko jest zarażone pasożytami, gdyż najczęściej nie ma żadnych objawów wskazujących na ich obecność, lub te, które występują są podobne do tych wywoływanych przez bakterię i wirusy. Często zdarza się, że lekarz nie kieruje pacjenta na badania w kierunku pasożytów, twierdząc, że biegunka lub wysypka, które występują u dziecka to objaw nietolerancji pokarmowej lub też alergii.

Pasożyty u dzieci – objawy

Owsiki.
Najczęściej występującymi pasożytami u dzieci, są około 10 mm, żyjące w świetle jelita – owsiki. Najbardziej aktywne są nocą. W celu złożenia jaj w okolicach odbytu, wypełzają. Zarażenie się owsikami nie jest skomplikowane. Dzieję się to najczęściej poprzez podanie ręki osobie już zarażonej, bądź przez kurz, w którym znajdują się jajeczka pasożyta, osiadając na produktach spożywczych.

Jeśli dziecko ma zaczerwienioną skórę lub skarży się, że swędzi go pupa, jest to sygnał alarmujący o zarażeniu się owsicą. Także osłabienie, brak apetytu, ból głowy i brzucha, nudności są typowymi objawami. Jeżeli dziecko zarażone jest owsikami, leczenie niestety dotyczy wszystkich domowników mających kontakt z dzieckiem. Przez okres leczenia należy codziennie zmieniać bieliznę, pościele, przeprowadzać dezynfekcję toalety oraz łazienki, pomieszczenia odkurzać na mokro używając odkurzacza ze specjalnym filtrem.

pasożyty u dzieci

Lamblioza.
Wiciowiec jelitowy, to kolejny robak występujący u dzieci. Wywołuję on lambliozę. Zarazić można się poprzez spożywanie jedzenia zarażonego cystami wiciowca. Zjedzone robaki zagnieżdżają się w jelicie cienkim oraz w przewodach żółciowym i trzustkowym. Podane z pokarmem cysty uszkadzają śluzówkę jelita, prowadząc do biegunek, a także upośledzają wchłanianie laktozy, niektórych witamin i tłuszczów. Konsekwencjami zakażenia, u niektórych dzieci może być: żółtaczka, podrażnienie trzustki, zapalenie dróg żółciowych, anemia czy też zespół złego wchłaniania.

Glista ludzka.
Tym pasożytem, który osiąga do 52 cm długości, dziecko może się zarazić, spożywając pokarm zarażony jajeczkami zawierającymi larwę. Najbardziej niebezpieczne są warzywa uprawiane we własnym ogródku, które są nawożone naturalnym nawozem z domieszką ludzkich odchodów. Zjedzone larwy glisty dostają się do jelita cienkiego i tam następuje ich wyklucie się z jaja, następnie trafiają do naczyń krwionośnych, a z krwią wędrują do płuc i oskrzeli.

Odkrztuszone wraz ze śliną znów trafiają do jelit i tam dojrzewają. Objawy zarażenia glistą są różne w zależności od miejsca przebywania pasożyta. Jeśli wędruje przez płuca, dziecku grozi zapalenie oskrzeli lub nawet płuc. Jednak, gdy przebywa w jelitach: biegunka, ból brzucha, wymioty, nudności, brak apetytu, bezsenność, bóle głowy.

Włosogłówka.
Robak mający kształt nitki, o długości 3 – 5 cm. Występuję bardzo często, zagnieżdża się w jelicie ślepym. Zarazić się nim można w ten sam sposób jak innymi robakami, poprzez zjedzenie zarażonego pokarmu, z rozwiniętymi już larwami, Poprzez muchy, które roznoszą jajeczka i larwy z odchodów na produkty spożywcze, oraz przez kontakt z zarażonym dzieckiem.

chore dziecko

Jeśli obecność pasożytów w organizmie dziecka jest niewielka, nie występują żadne objawy. Jeżeli jednak jest ich sporo, może pojawić się biegunka, anemia, spadek masy ciała, bóle brzucha. Myjąc dokładnie owoce i warzywa, możemy ustrzec nasze dzieci przed tymi pasożytami.

Tasiemiec.
Jest pasożytem o kształcie płaskiej taśmy. Mają one główkę z haczykami, dzięki której przyczepiają się do jelita, oraz szyję i wiele członów, w których znajdują się zapłodnione jaja. Człony te odrywają się od robaka i wydalone zostają z kałem. Do postaci wągra rozwijają się w organizmie zwierzęcym.

Tasiemcem dziecko może zarazić się poprzez zjedzenie niedogotowanego, zakażonego mięsa. Objawami tasiemca są: mdłości, wymioty, brak apetytu, ból brzucha, drgawki. Należy jednak pamiętać, że tasiemiec potrafi ujawnić swoją obecność nawet kilka lat od zakażenia. Leczenie dziecka polega na podawaniu odpowiednich lekarstw, podobnie jak w przypadku innych pasożytów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here