Modele do sklejania – od czego zacząć? W co się wyposażyć?

0
1127

Pierwsze kroki w modelarstwie są bardzo ważne. To od nich w dużej mierze zależy, czy ktoś złapie modelarskiego bakcyla, czy się zniechęci. Dziś podpowiadamy, od jakich modeli zacząć przygodę i co powinien zawierać zestaw dla początkującego modelarza.

Pierwsze modele do sklejania

Modele do sklejania różnią się oczywiście ilością elementów i stopniem skomplikowania, co przykłada się na doświadczenie i zdolności manualne wymagane do ich powstania. Każda profesjonalna firma, zajmująca się ich wytwarzaniem, ma w swojej ofercie produkty przeznaczone dla osób wprawionych w tej sztuce i początkujących. Dobrym przykładem jest tu sklep dla modelarzy Revell.com.pl. W ofercie marki Revell – cenionej wśród modelarzy – znajdziemy wiele modeli, które przeznaczone są właśnie dla amatorów.

Wybierając pierwszy model do sklejania, przede wszystkim trzeba kierować oznaczeniami producenta, które zawierają informacje o grupie wiekowej, stopniu skomplikowania modelu w skali od 1 do 5 i liczbie elementów. Na początek wystarczy model składający się z kilkudziesięciu elementów – np. ok. 40-50, o stopniu trudności 1-2 w zależności od wieku modelarza.

Modele do sklejania w zestawach

Na początek idealnym wyborem może okazać się zestaw modelarski z akcesoriami. Dlaczego akurat zestaw? Do powstania każdego modelu niezbędne są akcesoria modelarskie. Pomijając w tym momencie narzędzia, o których jeszcze napiszemy, są to przede wszystkim klej, farby i pędzel. Jeśli decydujemy się na modele do sklejania w zestawach, te niezbędne elementy już będą tam zawarte. Ponadto będą to produkty dedykowane do połączenia i wykończenia akurat tego modelu. Zestawy to doskonałe rozwiązanie dla osób początkujących, które nie mają jeszcze wystarczająco dobrego rozeznania w rodzajach materiałów stosowanych w modelarstwie. To również dobry pomysł na kompletny prezent.

Inne elementy warsztatu początkującego modelarza

Początkującemu modelarzowi przyda się również kilka narzędzi. Tutaj możemy postawić na to, co już mamy w domu lub kupić akcesoria typowo modelarskie. Nie są one kosztowne, jeśli bierzemy pod uwagę produkty z linii podstawowych, a nie profesjonalnych.

Przydatnymi narzędziami modelarskimi będą:

  • Cążki do wycinania elementów z ramek

Najlepsze będą takie, które z jednej strony wyposażone są w płaskie ostrza. Takie cążki maksymalnie ułatwiają precyzyjne wycinanie elementów, a dzięki temu ograniczają konieczność ich obrabiania przed pasowaniem i sklejeniem.

  • Pilnik do szlifowania części

Po wycięciu części niezbędne będzie wyrównanie czyli wyszlifowanie ich brzegów, tak, żeby dobrze przylegały do siebie. Do tego właśnie służy pilnik. Ważne, żeby pilnik lub pilniki były wyposażone w powierzchnie gruboziarniste, służące do obróbki wstępnej i drobnoziarniste – wykończeniowe.

  • Nożyk

Najlepiej posłuży tutaj ostry nożyk modelarski z wymiennymi ostrzami i na przykład aluminiową rękojeścią.

  • Pęseta

To bardzo potrzebne akcesorium, ponieważ niemalże wszystkie modele do sklejania, również te proste, posiadają drobne części. Najlepiej sprawdzi się tu pęseta z wydłużonymi, szpiczastymi zakończeniami.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here