Mleko modyfikowane

Dieta dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym jest rodzajem diety specjalnej.
Mleko modyfikowane pojawia się w jadłospisie małego dziecka po 6 miesiącu życia. Wcześniej dziecko przyjmuje pokarm pierwotny, czyli mleko pochodzące od matki, które nosi nazwę siara. Zatem mleko następne pojawia się w żywieniu dziecka od siódmego miesiąca życia. Istotnym elementem wzbogacenia nutryfikacji dziecka jest dodanie kaszek bezglutenowych oraz według potrzeb, pokarmów zawierających gluten. Jeśli chodzi o poszerzanie zakresu posiłków, warto zacząć od zupek przecierowych składających się ze świeżych warzyw. Najbardziej istotnymi będą tutaj takie produkty jak marchewka, pietruszka czy też seler. Dla poprawienia wartości można zastosować masło o wysokiej jakości, oliwę z oliwek lub specjalnie w tym celu przygotowany olej rzepakowy z obniżeniem liczby substancji drażniących nierozwinięty organizm dziecka. Tak przyrządzony posiłek powinien zostać podany w odpowiedniej konsystencji. Chodzi tutaj w tym wypadku o zmiksowanie jedzenia. Ma to na celu ułatwienie obserwacji ewentualnego faktu zachodzenia reakcji alergicznych u dziecka. Kolejnym istotnym owocem w diecie rozwijającego się malucha jest jabłko. Może ono być dodawane do pokarmów w formie soku lub przecieru. Gramatura powinna wynosić pomiędzy 60 a 100 mililitrów na każdą porcję.
Z kolei od 5 miesiąca życia powoli zaczynają się pojawiać pokarmy zawierające gluten. Zwykle dla zachowania bezpieczeństwa jest on podawany wraz z zupką jarzynową w formie kleiku. Wtedy to nie dochodzi do nadmiernego obciążenia układu pokarmowego i wydalniczego. Po ukończeniu przez dziecko pół roku zaleca się stopniowe wprowadzanie niewielkich ilości mięsa. Należy je dodać do zupy. Warto pamiętać, by nie przyrządzać wywaru Ilość mięsa także jest bardzo niewielka i wynosić ma 10 gramów na całą porcję. Kiedy dziecko dobrze odpowiada zdrowotnie na podany wcześniej gluten oraz zupki, można pokusić się o wprowadzenie do diety jaj kurzych. Połówkę żółtka można podawać dziecku co drugi dzień. Kiedy ukończy ono pierwszy rok życia, wówczas można dokonać próby podania całego jajka. Bezpiecznie jest proponować maluchowi taki posiłek 3 maksymalnie do 4 razy w tygodniu. Po ukończeniu 9 miesiąca życia w jadłospisie wystąpić mogą owoce, dostosowane do zdolności żucia dziecka, także w formie przecierów oraz płynnej czyli soków.
Ponieważ enzymy rozkładające laktozę aktywują się w dość późnym czasie nie zaleca się podawania produktów mlecznych i jego przetworów przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Oczywiście może wystąpić nietolerancja na mleko krowie lub alergia. Wówczas należy oczywiście poszukać kontaktu z pediatrą lub alergologiem, specjalizującym się w pracy z dziećmi. Dziecko roczne jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań lekarskich powinno spożywać pięć posiłków na dobę . Ważne jest to aby były one niewielkie objętościowo. Należy także pamiętać o unikaniu dodatkowego dosładzania potraw. Aby przyzwyczaić organizm do nowych pokarmów, należy wprowadzać je sukcesywnie, w odstępach kilku dni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTo jest możliwe!
Następny artykułŻywienie niemowląt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here