Karmienie niemowlęcia - kiedy i jak rozszerzyć dietę?

Pojawienie się dziecka jest dla rodziców czymś bardzo istotnym – oznacza spore zmiany, jak również konieczność edukowania się w zakresie zupełnie nowych rzeczy. Jedną z ważnych kwestii jest prawidłowe żywienie niemowlęcia. Niekiedy dziecko przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy karmione jest piersią. To bardzo dobrze, gdyż mleko matki zawiera mnóstwo składników odżywczych i cennych przeciwciał, więc maluszek tą drogą zyskuje odporność i wiele niezbędnych elementów pokarmowych. Nie zawsze jednak jest to możliwe, na przykład matka może nie mieć pokarmu. W takich przypadkach przechodzi się na dietę sztuczną, tzn. wykorzystuje odpowiednią mieszankę mleczną stanowiącą doskonały substytut mleka naturalnego.

Dzieci szybko rosną – nawet jeśli z początku mleko, matki lub sztuczne, wystarcza w zupełności, później trzeba będzie wprowadzić do diety malucha nowe pokarmy dostosowane do jego wieku i potrzeb żywieniowych. Rodzice, zwłaszcza młodzi, podchodzą do tematu poważnie, chcąc zapewnić niemowlęciu wszystko co niezbędne do prawidłowego rozwoju. Nie są pozostawieni sami sobie. Istnieje skuteczne narzędzie, a właściwie rodzaj dokumentu, czyli tabela rozszerzania diety niemowlaka karmionego sztucznie. Tego rodzaju tabele można obejrzeć dzięki lekarzowi pediatrze lub podczas wizyty u dietetyka dziecięcego. Oczywiście znajomość treści tejże tabeli nie jest niezbędna, ale stanowi ona nieocenioną pomoc dla osób bez dostatecznej wiedzy w temacie.

Pierwsze zetknięcie z tabelą lub też schematem żywienia niemowląt, a dokładniej rozszerzania diety, nie powinno być dla nikogo wyzwaniem – zalecenia tam zebrane są istotne, ale nie należy przestrzegać ich bezwarunkowo. Służą one do celów orientacyjnych, więc w razie jakichkolwiek problemów można się nimi kierować, ale wszelkie rozbieżności nie powinny w niczym przeszkadzać. Ostatnie modyfikacje schematu rozszerzania diety niemowląt ocenia się jako bardzo przyjemne dla korzystających. Między innymi przestało mieć znaczenie, czy niemowlę dotychczas piło mleko matki, czy sztuczną mieszankę mleczną. Bardzo duży nacisk kładzie się na obserwacje prowadzone przez rodziców malucha, którzy mogą na przykład zauważyć, że niemowlę wyraźnie interesuje się różnymi potrawami spożywanymi przez członków rodziny. W życiu każdego dziecka pojawia się taki moment, że z własnej woli sięga po jakieś danie i próbuje, jaki ma smak. Obserwacje rodziców mogą też dotyczyć sposobu, w jaki niemowlę radzi sobie z pożywieniem – niektóre dzieci wcześniej niż inne uczą się rozdrabniania pokarmu, co można wykorzystać, by wdrożyć do jego diety nowe potrawy.

Tabela rozszerzania diety niemowlaka uwzględnia również preferowane ilości pożywienia oprócz stale obecnego mleka. Tutaj także decydującym czynnikiem musi pozostać apetyt dziecka, bo są niemowlęta, które mają większe potrzeby, są też takie, które od początku wydają się niejadkami. Właściwe reagowanie na potrzeby malucha gwarantuje jego świetny rozwój, bez konieczności stosowania przymusu i borykania się z grymasami (nie każde dziecko lubi te same potrawy).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here