Jak ustalić dietę dla niemowlaka.

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha prawidłowo się rozwijała i dbamy o to przez między innymi dietą naszego dziecka. Wytyczne żywienia niemowląt ulegają ciągłym zmianom, które mają sprawić, że posiłek naszego malucha będzie jeszcze lepiej wpływał na jego rozwój. Wytyczne mają za zadanie pomóc młodym rodzicom w doborze jak najlepszych składników dań, które nie tylko mają wpływ zdrowotny- ponieważ zawierają wiele potrzebnych pierwiastków i minerałów, które tworzą cały organizm dziecka- ale też uczą nowych smaków i działają pobudzająco na wszystkie zmysły dziecka. To pozwoli mu rozwijać się także pod względem psychicznym. Naszym celem jest dobranie jak najlepszej diety. Z pomocą przychodzi sztab wykwalifikowanych specjalistów do spraw żywienia, którzy nieustannie modyfikują wytyczne żywienia naszych dzieci. Dzięki temu dowiemy się co, kiedy i jak podawać maluchowi do jedzenia. Po kolei przeanalizujmy każdy etap dorastania dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia.
Od 1 do 4 miesiąca dziecko potrafi jedynie ssać i połykać, co ogranicza je do spożywania jedynie mleka matki lub mleka modyfikowanego- w przypadku nie możliwości podania matczynego mleka. Karmić powinno się do 7 razy dziennie, stopniowo schodząc do 6 razy na dobę. Im dziecko jest starsze, tym potrzebuje więcej posiłku, dlatego niemowlę powinno się karmić więcej niż 110 ml mleka.
Od 5 do 6 miesiąca dziecko potrafi już rozdrabniać pokarm w ustach, więc wskazane jest mu podawanie w małych dawkach posiłku w formie tzw. papki oraz można wzbogacić dietę o dania mleczne. Jednak nie można zapomnieć, że podstawą żywienia niemowlaka jest nadal mleko, matki lub modyfikowane. Należy dziecku podawać do pięciu posiłków dziennie Przykładami dań, które można zacząć podawać dziecku w tym okresie, są zmiksowane warzywa, owoce, mięso, jajka oraz wszelkiego rodzaju kaszki.
Po ukończeniu 6 miesiąca nadal podstawą żywienia jest mleko. Do diety poza wymienionymi wcześniej posiłkami można dodać kawałki warzyw lub owoców, które dziecko może brać do buzi. Poza tym nie ma potrzeby drobnego miksowania składników. Wystarczy je tylko bardzo drobno pokroić. Dziecko w tym etapie potrafi już gryźć i żuć. Samo potrafi brać posiłek do ust za pomocą łyżki. Liczba posiłków ograniczona jest do pięciu, a nawet 4 w ciągu dnia.
Powinniśmy także bacznie obserwować reakcje organizmu naszego dziecka po podaniu posiłku, gdyż może wystąpić reakcja alergiczna na dany składnik. Pamiętajmy, aby nie przesadzać. Nie wmuszajmy dziecku jedzenia, jeżeli nie ma już na nie ochoty.
Do samych dań zakazane jest dodawanie soli i cukru.
Unikajmy także przetworzonych dań takich jak np. parówki
A co z napojami ?
Od 7 miesiąca życia zacznijmy podawać dziecku czystą wodę. Następnie dołóżmy do tego soki 100% bez dodatku szkodliwego cukru. Oczywiście w rozsądnej dawce, do 150 ml na dobę (wliczając w to same owoce).
Te informacje z pewnością pomogą młodym rodzicom w podjęciu decyzji w kwestii diety niemowlęcia. Pamiętajmy, że od nas zależy prawidłowy rozwój naszego dziecka i na naszych barkach spoczywa obowiązek dobrania jak najlepszej dla niego diety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here