Jak rozszerzyć dietę niemowlaka?

Zdrowa dieta gra bardzo dużą rolę u niemowląt. Przez pierwsze pół roku życia niemowlaka, wszystkie niezbędne składniki dostarcza mleko matki. Lecz z czasem, do diety dziecka trzeba wprowadzić także inne pokarmy. Jak zacząć rozszerzać dietę niemowlaka?

Wprowadzanie nowych produktów należy zacząć powoli, aby dziecko mogło stopniowo przyzwyczajać się do nowego pokarmu. Najczęściej pierwszą rzeczą, jaką podają rodzice dziecku są owoce. To one są źródłem bardzo ważnych witamin i składników mineralnych. Ze względu na dużą zawartość cukrów, jakie zawierają owoce, nie należy z nimi przesadzać. Jakie owoce są najlepsze dla niemowlaka na początek?-
Z reguły jako pierwsze są podawane jabłka w postaci soku lub musu. Stanowią one bardzo dobre źródło błonnika, witaminy z grupy B oraz cynku.
Bardzo dobrze spisuje się również banan. Zawiera witaminy z grupy B, magnez, a także potas. Są to składniki, które są potrzebne w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Brzoskwinie i nektarynki dostarczają beta-karoten, który jest prowitaminą witaminy A. Ta witamina jest odpowiedzialna za proces prawidłowego widzenia, wzmacnia ona również odporność organizmu.
Wprowadzić można także winogrona, maliny oraz owoce cytrusowe. Jednak te ostatnie należy wprowadzać ostrożnie po około 10 miesiącach. Owocami, na które trzeba uważać są truskawki. Mogą one wywołać reakcje alergiczne u małego dziecka.
Bardzo ważne dla dziecka są jarzyny. Otwierają one wiele możliwości dla dziecka i jego rodziców. Warzywa są bogactwem składników, które organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Najlepszymi warzywami na start są marchewki, brokuły, ziemniaki oraz dynie. Można z nich zrobić zupki albo przeciery. Należy uważać na cebule, papryki i inne ciężkostrawne jarzyny. Dla małych dzieci są one bardzo niebezpieczne.
Warzywa jednak lepiej wprowadzić przed owocami, gdyż są one gorzej akceptowane przez dzieci przez smak.
Kolejnym produktem, który można wprowadzić do diety niemowlaka to kaszki i kleiki. Są one dość ważnym elementem żywienia dziecka, ponieważ zawierają one dużo żelaza i witamin.
Mięso jest bardzo dobrym źródłem białka, żelaza i witamin z grupy B. Na początku podaje się mięso drobiowe, indyka oraz królika. Wraz z czasem wprowadza się też mięso wołowe i cielęcinę. Na początku wystarczy mniej więcej łyżeczka mięsa, którą można dodać do zupki. Z czasem ilość mięsa można zwiększać, a w pewnym momencie może się stać on samodzielnym składnikiem posiłku. Mięso powinno być gotowane, bądź duszone. Należy nie podawać go smażonego małemu dziecku.
Podsumowując, najbardziej czujnym trzeba być przy nabiale, jajkach, rybach, owocach cytrusowych, warzywach ciężkostrawnych, orzechach, miodzie i nasionach.
Wszystkie warzywa i owoce należy wprowadzać ostrożnie do diety niemowlaka. Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Produkty, które są groźniejsze po prostu należy wprowadzać w dalszej kolejności. Kiedy zaobserwujemy jakiekolwiek negatywne reakcje organizmu dziecka na dany produkt, trzeba go wyłączyć z diety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here