Jak prawidłowo rozszerzyć dietę niemowlaka?

Jeśli mamy w swoim domu małe dziecko, na pewno to ono jest dla nas zdecydowanie najważniejsze. Pragniemy zapewnić mu przyjemny start w dorosłe życie i chcemy, aby prawidłowo się ono rozwijało i swobodnie mogło rosnąć. W tym celu musimy zadbać przede wszystkim o jakość i skład podawanych mu posiłków. Początkowo będą one bardzo proste i jednolite, jednak wraz z upływem czasu możemy zacząć je delikatnie rozszerzać. Poznajmy tylko zasady rozszerzania diety niemowląt, aby przez przypadek nie popełnić żadnego błędu.

W pierwszej kolejności do diety swojej pociechy powinniśmy dodać pełnowartościowe jarzyny. Sięgajmy zatem spokojnie po marchewki, ziemniaki lub nawet dynię i przygotowujmy z nich gładkie papki, z których zjedzeniem poradzi sobie nawet kilkumiesięczny maluszek. Stopniowo urozmaicajmy przyrządzane dania, uzupełniając je lekkimi makaronami, chudym mięsem czy dodając do nich kolejne warzywa. Przygotowujmy nie tylko typowe papki dla dzieci – bawmy się gotowaniem i kreujmy z jarzyn fantastyczne sosy, zupki oraz przeciery. Sprawdzajmy przy tym, jak nasze dziecko reaguje na poszczególne produkty spożywcze. Uważajmy m.in. na warzywa strączkowe, które mogą wywoływać różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Tuż po warzywach nadejdzie czas na owoce. Słodkie i kolorowe powinny spodobać się każdemu dziecku, o ile tylko wybierzemy te o właściwej odmianie. Najlepiej sprawdzą się klasyczne jabłka. Przyrządzajmy z nich zwykłe soki lub przeciery, stopniowo dodając do tych mikstur kolejne produkty spożywcze. Uważajmy tylko na owoce cytrusowe, których kwaśny smak może podrażnić delikatne podniebienie dziecka. Jeśli nasza pociecha ma natomiast skłonności do alergii, nie powinniśmy jej podawać truskawek – te owoce potrafią wywołać silne reakcje alergiczne.

Zasady rozszerzania diety niemowląt często dotyczą także mleka krowiego. Ten klasyczny produkt nabiałowy możemy podać dziecku dopiero wtedy, gdy ukończy ono drugi rok życia. Pamiętajmy jednak, że mleko krowie jest produktem mocno alergizującym. Zacznijmy od jego niewielkich dawek (pół szklanki napoju na dzień) i uważnie obserwujmy, jak reaguje na nie nasza pociecha. Oczywiście musimy jej podawać mleko pełnotłuste, w żadnym wypadku nie sięgając po sojowe podróbki czy napoje odtłuszczone. Jeśli chodzi natomiast o inne produkty nabiałowe (kefiry lub jogurty), te możemy podawać już rocznemu dzieciaczkowi.

Grupą produktów, która wzbudza sporo kontrowersji w dziedzinie żywienia osób najmłodszych, jest oczywiście mięso. Mimo iż to sprzedawane w zwykłych sklepach nie jest najlepszej jakości, nie powinniśmy całkowicie z niego rezygnować. Kupujmy je w sprawdzonych miejscach i podawajmy dzieciom od 7. miesiąca życia. Mięso jest zdecydowanie najlepszym źródłem białka (podstawowego budulca organizmu), witaminy A oraz licznych witamin z grupy B czy żelaza. To produkt absolutnie pełnowartościowy, dzięki któremu nasza pociecha będzie się lepiej i szybciej rozwijać. Pozwólmy jej na to i nie róbmy z niej małego wegetarianina.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here