Dieta dziecka od narodzin do wieku wczesnodziecięcego

Dieta każdego człowieka powinna być zróżnicowana i bogata w witaminy i minerały. Z dziećmi jest znacznie trudniej. Młody organizm bardzo szybko się rozwija, dlatego potrzebuje znacznie więcej wartości odżywczych. Od narodzin dziecka, matki starają się dostarczyć swojemu potomstwu najlepszego i najbardziej wartościowego pokarmu czyli własnego mleka. Dieta malucha zmienia się z upływem dni, a mleko zostaje wzbogacone pokarmami stałymi. Dieta niemowlaka karmionego piersią po 6 miesiącu znacznie się różni od diety noworodka w pierwszych dniach życia. Dziecko z upływem dni i miesięcy zaczyna wkładać wszystko do buzi. Dlatego rodzice w takich sytuacjach zazwyczaj starają się podać maluszkowi coś smacznego. Zazwyczaj są to kukurydziane chrupki czy skórka od chleba. Jest to bardzo istotne dla rozwoju aparatu ssącą gryzącego. Pokarmy stałe z upływem miesięcy są coraz częściej podawane dzieciom. Jednak proces ten odbywa się sukcesywnie. Nie możliwym jest to, by dziecko kilkudniowe potrafiło zjeść chrupka kukurydzianego. Dieta niemowlaka karmionego piersią po 6 miesiącu wzbogacona jest już zazwyczaj o mięso, warzywa czy nawet słodycze.
Rodzice poświęcają wiele uwagi temu co zjadają ich dzieci. W szkołach i przedszkolach coraz częściej pojawia się temat zdrowej żywności. Takie rozmowy inicjowane są zazwyczaj przez rodziców. Dlaczego? Ponieważ dieta niemowlaka karmionego piersią po 6 miesiącu jest tak samo ważna, jak dieta pięciolatka. W okresie od narodzin do wieku szkolnego bardzo istotne jest to co dzieci zjadają. Braki witamin i minerałów w organizmie mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia.
Rodzice zazwyczaj starają się zapewnić jak najlepsze warunki swoim dzieciom. Dlatego młode mamy od najwcześniejszych miesięcy życia dziecka czytają różnego rodzaju książki i artykuły, by zgłębić wiedzę na tematy żywieniowe.
Warto także zwrócić uwagę na to, że dziecko z upływem czasu rośnie, dlatego pojawiają się coraz większe wymagania żywieniowe. Dieta niemowlaka karmionego piersią po 6 miesiącu jest znacznie bardziej wymagająca niż noworodka. Półroczne dziecko nie tylko pragnie się rozwijać, poznawać świat za pomocą dotyku, ale przede wszystkim rośnie i wymaga nowych potraw. Samo mleko nie wystarczy by niemowlę dobrze się rozwijało. Im dziecko starsze, zaczyna się interesować światem. Wszystkie przedmioty jakie staną mu na drodze są dotykane, natomiast te mniejsze zazwyczaj wkładane są do buzi.
Warto także zaznaczyć, że dieta niemowlaka karmionego piersią po 6 miesiącu powinna być wzbogacona w twarde produkty, gdyż dziecko uczy się w tym okresie gryźć.
Najważniejszy jest pierwszy rok życia . Dlatego tak bardzo ważne jest to, czym karmimy swoje dzieci. Na późniejszych etapach dziecko jest w stanie samo powiedzieć czego chce. Jest to bardzo istotne, gdyż organizm zazwyczaj sam domaga się odpowiednich witamin i minerałów. Dzieci im są starsze spalają więcej kalorii, dlatego i posiłki powinny być coraz bardziej urozmaicane. Dieta dziecka powinna być bogata w owoce, warzywa i mięso.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here