Czym karmić 9 miesięczne dziecko?

Dzieci, które mają już 9 miesięcy, stają się coraz bardziej ciekawe świata. Ich umysł zaczyna chłonąć każde nowe doświadczenie z wielką intensywnością, a dzieci coraz częściej witają nowe posiłki. Naturalne jest więc stopniowe rozszerzanie diety naszej pociechy, jeśli tylko nie stoją na przeszkodzie żadne przeciwwskazania zdrowotne.

Dziewięciomiesięczne dzieci uczą się już intensywnie gryźć i przeżuwać, dlatego możemy śmiało wprowadzać do ich codziennego jadłospisu produkty spożywcze o nieco bardziej zwartej teksturze. Oczywiście powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że każde dziecko jest inne i że musimy uważnie obserwować reakcje dziecka na nowe posiłki, abyśmy mogli dostosować zmiany w diecie do jego temperamentu. Dziecko w tym wieku posiada już również swoje własne predyspozycje smakowe, możemy więc łatwo zauważyć jakie pożywienie naszemu dziecku smakuje. Oczywiście dziecięce smaki są bardzo delikatne, nie ma więc potrzeby eksperymentować z wymyślnymi posiłkami.

Oczywiście podstawą, podług której dokonywać będziemy wyborów o wprowadzaniu nowych posiłków w dalszym ciągu będzie aktualny schemat żywienia niemowląt. Zapis aktualnego schematu żywienia pozwala rodzicom na dużą dowolność we wprowadzaniu nowych potraw do dziecięcej diety, wyraźnie informuje jednak o tym, jakich produktów spożywczych dziecko w tym wieku spożywać nie może. Niezastosowanie się do tych starannie opracowanych przez ekspertów żywieniowych danych może prowadzić do narażenia dziecka na skłonności alergiczne oraz poważne schorzenia i dolegliwości układu pokarmowego.

Dieta 9 miesięcznego dziecka powinna być więc stopniowo rozwijana, nie powinna jednak wychodzić poza granice dopuszczalnych produktów. Rodzice powinni również pamiętać o tym, aby nie karmić swoich pociech zbyt długo jedzeniem w postaci papki. Jak zostało już wcześniej powiedziane, dziecko w tym okresie intensywnie uczy się gryźć i przeżuwać, dlatego powinniśmy ograniczyć nazbyt miękkie posiłki o lejącej konsystencji. Zamiast tego wystarczy jedynie drobno posiekać warzywa, owoce oraz podawane dziecku mięsko.

Należy przy tym za wszelką cenę unikać podawania dziecku dań przeznaczonych dla dorosłych. Chociaż czasem wstyd jest przyznać, często zostajemy skuszeni w sklepie spożywczym etykietą jedzenia dla niemowląt, które miałyby być spaghetti ala bolognese, czy kotlet devolay. Dziecięce brzuszki nie są jeszcze gotowe na takie smaki i zdecydowanie powinniśmy trzymać się posiłków, które zawierają przede wszystkim wiele warzyw i owoców. Na ciężko strawne produkty jeszcze przyjdzie odpowiedni czas w życiu naszych dzieci.

Podsumowując, powinniśmy dobierać przeciery do gustu i do wieku naszych dzieci, nie przesadzając jednak z częstotliwością ich podawania, ponieważ dzieci po 9 miesiącu życia powinny często spożywać pokarmy o bardziej stałej teksturze. Możemy więc z powodzeniem wprowadzić do dziecięcej diety drobno posiekane owoce, warzywa oraz delikatnie przyrządzone, nietłuste mięsko. W razie wątpliwości rodzice powinni skonfrontować swoje plany ze schematem żywienia niemowląt.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here