bezpłatne gry

Bezustannie musimy zabraniać swoim dzieciom przeróżnych rzeczy. Gdy tylko widzimy, że nasz malec od razu po powrocie ze szkoły zasiada przed komputerem i spędza przy nim przynajmniej kilka godzin z rzędu, obawiamy się, że taka aktywność może drastycznie i bardzo negatywnie wpłynąć na jego rozwój, a nawet poważnie go zaburzyć. Sami jednak dosyć często korzystamy z tego źródła rozrywki.

W naszych domach nie brak komputerów i innych tego rodzaju urządzeń, które bardzo często wykorzystujemy do pracy, ale oprócz tego z ich pomocą zapewniamy sobie beztroską zabawę czy po prostu kontaktujemy się ze swoimi znajomymi, co również można uznać za pewną formę zwykłej rozrywki. Wiemy jednak, że to wszystko, co dobre jest dla nas samych, niekoniecznie musi być odpowiednie dla naszych kilkuletnich szkrabów.

Widząc je bez przerwy przed ekranem komputerów, pragniemy je od nich jakoś odciągnąć i proponujemy im różne inne zabawy, byleby tylko zachęcić malucha do wyjścia z domu i pobawienia się na podwórku. Skoro jednak te wszystkie bezpłatne gry dla dzieci, odnajdywane na licznych stronach internetowych, cieszą się tak dużą popularnością, coś jednak musi w nich być. Gdyby rzeczywiście mocno zaburzały one rozwój osób najmłodszych, aktualnie stałyby się nielegalne, albo rodzice tak bardzo nakręciliby wszystkich na ich usunięcie, że teraz nikt nie mógłby z nich korzystać. Jest natomiast zupełnie inaczej.

Bo wbrew pozorom i wbrew temu, co sami możemy teraz myśleć, takie gry komputerowe nieraz bywają bardzo wartościowe i powinniśmy sami proponować je swoim dzieciom. One potrzebują przecież ciągłej rozrywki. Jeżeli więc sami czasami nie umiemy im jej zapewnić, wykorzystajmy do tego celu chociażby taki komputer. To świetny sprzęt, który spokojnie możemy ustawić w pokoju swojego malca.

bezpłatne gry dla dzieci

Ile powinien jednak wynosić maksymalny czas takiej gry?

Jak wiele godzin dziecko może spędzać spokojnie przed swoim ekranem komputera, by taka rozrywka w żaden sposób mu nie zaszkodziła i nie zaburzyła jego ogólnego rozwoju? Na te pytania na pewno chcemy sobie odpowiedzieć i zaraz to zrobimy. Odpowiedni czas gry uzależniony będzie od wieku naszej pociechy. Im starsza ona jest, tym prawdopodobnie częściej przesiaduje przed swoim komputerem. Zwykłe podwórko przestaje być już dla niej atrakcyjnym miejscem.

Może nawet nie chcieć spotykać się ze swoimi kolegami ze szkoły w „normalnym” otoczeniu, skoro równie dobrze może skontaktować się z nimi za pośrednictwem internetowych komunikatorów bądź portali społecznościowych. Obecnie w Internecie odgrywa się nasze drugie życie. O ile my sami mogliśmy w to wszystko nie wpaść, tak nasze dzieci są na to bardziej podatne, skoro już w wieku kilku lat zaczęły korzystać z komputerów.

Nawet jeśli sami im tego zabranialiśmy, pewnych rzeczy nie mogliśmy uniknąć – komputery pojawiają się przecież w szkołach, a gdy tylko nasz maluch odwiedza swoich kolegów ze szkoły, spokojnie może u nich zagrać w bezpłatne gry dla dzieci. Taka aktywność nie jest jednak niczym złym, dopóki maluch z nią nie przesadza. Od samego początku powinniśmy więc uczyć swoje dziecko właściwego korzystania z komputerów i ustalić mu pewne normy czasowe przeznaczone na ten rodzaj rozrywki. Jak długo nasze dziecko może zatem grać w swoje ulubione programy?

Kiedy powinniśmy mu tego zabronić, a kiedy nawet do tego zachęcić?

dziecko gra

Sami psycholodzy i lekarze zajmujący się dbaniem o zdrowie dzieci mają problem z wyznaczeniem konkretnego czasu, jaki maluch powinien spędzać przed komputerem. Nie da się go jasno określić, ale jednak pewne badania pozwoliły tutaj wyznaczyć pewne prawdopodobne normy. Według nich dziecko, które ukończyło już drugi rok życia, może zacząć już oglądać telewizję, jednak nie powinno poświęcać na tę rozrywkę więcej niż dwie godziny dziennie.

Czas ten możemy również zmniejszyć do jednej godziny, jeżeli widzimy, że telewizja ma tak silny wpływ na naszą pociechę, iż teraz nie chce ona w ogóle normalnie się bawić. Podobnie możemy postępować z samym komputerem. Pozwólmy dziecku korzystać z niego przez dwie godziny dziennie i w tym czasie nie przeszkadzajmy mu w zabawie.

Możemy ją natomiast wesprzeć i poprawić. Sami pokażmy maluchowi różnorodne bezpłatne gry dla dzieci. Wcześniej ich poszukajmy i zobaczmy, od jakiego wieku dzieci mogą z nich normalnie i samodzielnie korzystać. Następnie, jeżeli maluch nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia w takich komputerowych sprawach, wyjaśnijmy mu zasady działania poszczególnych programów. Możemy grać nawet razem z nim, przy okazji spędzając z nim trochę czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here