Akwarium od podstaw

Założenie własnego akwarium nie należy do zadań najłatwiejszych, choć zarazem – nie jest ono też przesadnie trudne. Wśród oferowanych produktów znajdziesz akwaria różnych kształtów i rozmiarów, a także gotowe zestawy akwariowe, zawierające nie tylko zbiornik, ale także całe potrzebne wyposażenie. Poniżej doradzamy w sprawie zakupu pierwszego akwarium – dowiesz się po jaki rozmiar warto sięgnąć, jak rozmiar zbiornika wpływa na funkcjonowanie całego akwarium oraz kiedy warto sięgać po gotowe zestawy akwariowe. 

Jak się za to zabrać – czyli o akwarystycznym ABC

Wiele osób zakłada akwarium z uwagi na ich niezwykłe parametry estetyczne i wartości aranżacyjne. Akwaria stanowią ciekawą ozdobę wielu pomieszczeń, szczególnie – że mają charakter „interaktywny”. Mieszkające w ich wnętrzu stworzenia reagują na obecność człowieka, mają swój własny cykl życiowy, a ich obserwowanie potrafi nie tylko zrelaksować, ale również bardzo zaciekawić. W rezultacie – coraz więcej osób decyduje się na założenie akwarium zarówno ze względów praktycznych jak i estetycznych.

Zakup akwarium należy odpowiednio zaplanować. Warto na początku ustalić kilka podstawowych spraw – takich jak: gdzie stanie Twoje akwarium, jakie rośliny lub zwierzęta pragniesz w nim hodować, jaki typ podłoża Cię interesuje. Ponadto, warto rozejrzeć się za najważniejszymi elementami wyposażenia, bez których Twój podwodny świat nie będzie w stanie funkcjonować. Kluczowe są: grzałka, filtr, system oświetleniowy.

Akwaria warto stawiać przede wszystkim w pomieszczeniach bezpiecznych, gdzie nie będą narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ akwarium może ważyć nawet kilkaset kilogramów, warto znaleźć dla niego odpowiednie podłoże. Niektórzy decydują się na zakup specjalnych mebli – szafek pod akwarium – które pełnią również funkcję praktycznych schowków na poręczne akcesoria. Warto unikać także miejsc w pobliżu okien, drzwi i szaf. 

Wybór zbiornika – czyli kluczowy etap w aranżowaniu akwarium 

Kluczową sprawą jest oczywiście ustalenie, jak duży powinien być zbiornik, który zamieni się w Twoje akwarium. Warto rozpocząć od ustalenia jak wiele przestrzeni w swoim mieszkaniu możesz poświęcić na akwarium. Ważne są też możliwości finansowe, posiadanie odpowiednio dużego blatu oraz same ambicje hodowlane. 

Warto unikać zbiorników zbyt małych jak i zbyt dużych. Oba rozwiązania mogą mieć negatywny wpływ na przebieg rybiego życia, utrudniając im codzienne funkcjonowanie. Akwaria mniejszych rozmiarów są dedykowane dla osób, które zamiast hodowania rybek, stawiają na ślimaki, krewetki lub innych przedstawicieli podwodnej fauny. Akwaria wyjątkowe duże są dedykowane dla rybek o szczególnych potrzebach – na przykład okazów egzotycznych, piranii, etc.

Jeśli masz wątpliwości jak dopasować rozmiar akwarium do potrzeb konkretnego gatunku rybek, warto sięgnąć po gotowe rozwiązania – czyli zestawy akwariowe dedykowane dla konkretnych zwierząt. Znajdziesz zarówno akwarium dla bojownika Betta Kit (bojowniki to świetne ryby na start) jak i zestawy dedykowane dla rzadziej stosowanych gatunków ryb. Wybierając gotowy zestaw, masz pewną gwarancję, że znajdujące się w nim akcesoria i oprzyrządowania będą spełniać wymogi Twoich rybek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here